شناخته شوید؛ درست، دقیق، سریع

پیشینۀ کلمات گفتاریِ ضبط­‌شده به سال ۱۹۵۲ برمی­گردد؛ زمانی که دیلن توماس رضایت داد برخی از شعرهای خود را پشت میکروفون بخواند تا صدایش بر روی صفحۀ گرامافون ضبط شود.
از آن زمان، کتاب­‌های صوتی در انواع رسانه‌­های فیزیکی، به‌­ویژه نوار کاست و دیسک­های فشرده در دسترس بوده‌­اند. اما امروزه، فناوریِ دیجیتال این امکان را فراهم کرده تا کتاب­‌های صوتی دیگر در قید اَشکال فیزیکی نباشند. در حال حاضر، امکان دسترسی به صدها هزار کتاب صوتی در هر نقطه و در هر زمان و از هر تعداد دستگاه وجود دارد.
اَشکال اولیۀ بلاگ­های صوتی به دهۀ ۱۹۸۰ بازمی­گردد، اما شهرت و محبوبیت پادکست، در سال ۲۰۰۱، یعنی زمانی که استیو جابز از آی­پاد رونمایی کرد، اتفاق افتاد.
امروزه بیش از ۸۵۰ هزار پادکست وجود دارد و هر روز نیز بر تعداد آن­ها افزوده می­شود. علاوه بر این، نتایج مطالعه­‌ای که اخیراً صورت گرفته، نشان داد که بیش از نیمی از شهروندان آمریکایی­ بالای ۱۲ سال، در طول یک سال گذشته حداقل به یک پادکست گوش داده‌اند. بنابراین، باوجود این­که زمان زیادی از ظهور پادکست‌­ها نمی­‌گذرد، اما به نظر می­رسد که برای مدتی طولانی همراه ما باشند.

نمونه صدای گویندگان

مینا علیپوری

Mina Alipouri

زهرا خلیلی

Zahra Khalili

راحله سادات فاطمی

Raheleh Sadat Fatemi

نسرین کابلی

Nasrin Kaboli

کتاب صوتی

گالری تصاویر